Chytré drony
nejen pro začátečníky

Doporučujeme

tato doména může být na prodej

kontakt pouze písemně

na optime.cz

Jak na to

kv-dude-smutny-150

Můžete ji vzít ven, vyletět do padesáti metrů a nechat si ji odfouknout větrem mimo signál. Nebo se za jeho hranicí vypnou motory a kvadrokoptéra spadne z padesáti metrů na beton, případně na auto.

Ani vaše schopnosti řídit ji nebudou bez praxe dostatečné a chce to nějaký čas.

Jak tedy začít?

Místo. Hodně místa.

I s malou kvadrokoptérou potřebujete místnost, ve které je dost prostoru, s větší si doma zkuste start, ale raději běžte ven. Tam budou stromy, keře, ploty, budovy, které začnou najednou překážet, když za to trochu zaberete, nemluvě o tom, jak složité bude manévrování.

Dejte proto přednost prostoru, kde máte desítky metrů bez překážek, na místech, kde máte aspoň sto metrů, si užijete ještě víc.

kv-park-400

 

Lidi

Vzlety a přistání nejsou na začátku nijak přesné, vyhýbejte se lidem a psům, poškodili byste si o ně vrtule a mohli by panikařit. Zůstaňte daleko od porostů, i delší zamotaná tráva vám může uškvařit motory.

Počítejte s tím, že jestli kvadru pověsíte na strom, možnosti, jak ji dostat z deseti metrů dolů, jsou omezené - když zůstane navíc zapnutá a zaprší, může se zkratovat.

kv-stromek-400

 

Majetky

Pozemek, který se vám zdál původně dost velký, je najednou nedostatečný, stroj vám snese vítr, vlastní nedostatek praxe s manévrováním v prostoru, nebo ztráta signálu, když neodhadnete vzdálenost.

Počítejte s tím, že kvadrokoptéra bude padat na zahrady, střechy, auta a podobně, pokud musíte létat u domu, zaměřte se spíš na jemné manévrování.

kv-strechy-400

 

Orientace v prostoru

Na internetu jsou pěkná výuková videa, která vás nebudou bavit, minimálně si zapamatujte tlačítko pro headless mode, až nebudete vědět kde má stroj předek. Dobrý tip má Quadropter 101 - pokud kvadra letí pryč od vás doleva (nebo doprava) a není v headless / careless modu, dejte ovládací páčku na protější stranu (180 stupňů), vydá se k vám.

Pokud má kvadra bez GPS návratové tlačítko, použijte ho, ale počítejte s tím, že poletí jen ve směru místa, odkud startovala, na dosednutí ji musíte domanévrovat.

kv-quad101-400 

 

Dosah vysílačky

U neprofesionálních kvadrokoptér je obvykle menší, než uvádí výrobce, létejte proti větru, aby se po ztrátě signálu kvadra opět dostala do jeho dosahu a nepřišli jste o ni.

FPV verze často trpí rušením, kdy kamera i vysílač používají stejnou frekvenci, dosah se při použití kamery výrazně zmenší.

Pokud nejste s dosahem spokojení, domontujte si do vysílačky externí anténu, podstatně se vám zvýší. Návody najdete na YouTube nebo ve fórech, pro 2,4 GHz stačí vyrabovat starší AP / WiFi router nebo dokoupit součástky samostatně.

kv-antena-400

Oproti obvyklému názoru, že anténa (pokud není na vysílačce falešná) má mířit na model, ve skutečnosti je vhodnější ji sklopit tak, aby byla podélně s polohou modelu. Směr šíření nejsilnějšího signálu si představte například jako kdybyste na (velkou) anténu nasadili duši z traktoru.

 

Výdrž baterie

Drahé modely budou indikovat blížící nízké napětí na vysílači nebo pošlou kvadrokoptéru na přistání, ty obyčejnější blikají diodami půl až dvě minuty do chvíle kdy se náhle vypnou motory. Hlídejte si proto čas, který máte k dispozici, je kratší při agresivnějším letu nebo proti větru, s nákladem a v chladném počasí.

kv-baterie-340

Problémové situace a jejich řešení u levnějších strojů

 • pokud kvadroptéra reaguje divně, kalibrujte ji podle návodu daného modelu
 • pokud je headless mode nepřesný, nepoužívejte ho, zhoršuje se navíc se vzdáleností
 • pokud kvadra letí pryč a nemůžete už ovládat směr, vypněte motory, sledujte, kam dopadla
 • pokud zazmatkujete a není čas to napravit, vypněte motory než to bude ještě horší
 • pokud přicházíte o signál, nezapínejte headless mode, zkuste jen návratové tlačítko
 • pokud kvadroptéru nemůžete najít, zkuste velmi krátce zapínat motory, abyste ji slyšeli
 • pokud máte podezření, že je na stromě nebo v trávě, můžete motory po chvíli spálit
 • u kvadroptéry se stabilizací výšky se motory točí ještě chvíli po havárii
 • u kvadroptéry s GPS řešte problémy návratovým tlačítkem

 

Ne všichni si uvědomí, že je hloupost bez praxe:

 • létat nad vodou
 • létat nad jedoucími auty
 • nalétávat na lidi
 • nosit náklady
 • pilotovat pod vlivem
 • a další adolescentní nápady

 

Pěkný návod pro létání (anglicky).

O součástech koptéry a elektronice (slovensky).

Detailní vysvětlení jednotlivých termínů (anglicky).

 

Příspěvek do diskuze
:
:
:
:
Všechny položky jsou povinné
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x